News



2012 Cecafa Tusker Challenge Cup Day Four (4): Kenya win, Uganda land in quarters

KENYA got their first football victory of any kind in a long time when they beat South Sudan 2-0 on Tuesday in Group “A” action of the 2012 Cecafa Tusker Challenge at the Nelson Mandela National Stadium, Namboole.

It was only the fourth day of the tournament but all around them, Harambee Stars have watched some glittering performances by Rwanda, Malawi, Tanzania Mainland and Uganda, teams that had already received wide acclaim as possible champions this year.

The Kenyans could therefore have been flattered by a laboured win over a South Sudan nation hardly two years old and who had only played one known full international before.

However, the 130 placed -- in the Fifa world ranking -- Kenyans savoured the rare win, never mind that if was against a team, at 200th spot, almost at the bottom of the world.

The Minister for Youth and Sports, Ababu Namwamba, after the match unwrapped a bag of money, producing a ward of Sh300,000 cash for the players’ wages which the Football Kenya Federation [FKF] had been unable to pay.

It was Namwamba’s second Stars’ game to watch having been at the opening day, Saturday’s, 0-1 loss to Uganda at Namboole.

David Ochieng’ and Clifton Miheso netted in each half for Kenya, who will need a draw against Ethiopia on Friday to qualify for the knock-out stage.

Uganda Cranes became the first nation to qualify for the quarters after a 1-0 triumph over Ethiopia also on Tuesday.

The defending champions and hosts of the tournament scored early through Brian Umony in the ninth minute.

A heavy afternoon downpour made for a wet surface and difficult conditions but Uganda played with a lot of purpose to pin the Ethiopians back for long spells of the match.

Fikru Teferra Lemessa, the only player who featured prominently for the senior team that qualified for the 2012 Africa Cup of Nations, gave a captain's performance for Ethiopia but was kept in check well by the Cranes.

The winner of Wednesday's match between Tanzania and Burundi will automatically qualify for the knock-out stage.

Somalia take on Sudan in Wednesday's other game.

South Sudan 0 Kenya 2

TEAMS:

SOUTH SUDAN - 1. Juma Janeiro: 2. Zacharia Nasio, 4. Emanuel Meskien, 5. Mong Deng Atit, 8. William Silvestro, 9. Leon Khamis (captain), 10. Kugbour Dak, 14. Adnan Nani (11. James Kon), 16. Thomas Jacub, 17. Thomas Ater, 18. Martin Kamis

Reserves - 12. Hassan Rafail, Gk; 3. Martin Suliman, 6. Emanuel Manase, 7. Hassen Ismail, 13. Justin Joseph, 15. Simon Amana

Coach - Zoran Djordjevic [Serbia]

KENYA - 1. Duncan Ochieng’ (Sofapaka): 14. Anthony Kimani, cpt (Mathare United), 3. Abdalla Juma Baya (Sofapaka), 4. Jockins Atudo (Tusker), 15. David Owino (Gor Mahia), 12. Kevin Omondi Obwaka (Gor Mahia), 18. David Ochieng’ (Tusker), Mike Baraza (AFC Leopards)/5. Enoch Obiero Agwanda (Sony Sugar), 18. Humphrey Mieno (Sofapaka), 6. Anthony Kimani Njenga (Sofapaka)/19. Edwin Lavatsa Jumba (Gor Mahia), 11. Paul Were Ooko (AFC Leopards)/17. Clifton Miheso (Thika United)

Reserves not used - 10. Martin Musalia Kokane, Gk (Mathare United), 2. Thomas Jumba Wanyama (Sofapaka), 8. Ramadhan Mohamed Salim (Gor Mahia), 7. Bernard Wanyama Mang’oli (AFC Leopards)

Scorers - 18. David Ochieng’ (14’), 17. Clifton Miheso (54’)

Coach - James Nandwa [Kenya]

* * * *

Referee - Israel Mujuni [Tanzania]

Assistant ref - Ali Kindu [Zanzibar]

Asst ref - Jesse Erasmo [Tanzania]

Reserve ref - Louis Hakizimana [Rwanda]

Match commissioner - Amanuel Lijam [Eritrea]

Uganda 1 Ethiopia 0

TEAMS:

UGANDA - 18. Hamza Muwonge: 16. Hassan Wasswa (captain), 6. Dennis Igoma, 15. Godfrey Walusimbi, 4. Henry Kalungi, 5. Isaac Isinde, 13. Moses Oloya, 3. Geoffrey Kizito, 7. Emmanuel Okwi (9. Robert Ssentongo, 85’), 10. Brian Umony (11. Hamis Kiiza, 70’), 2. Joseph Ochoya (17. Brian Majwega, 65’)

Reserves not used - 19. Ali Kimera, Gk; 12. Manco Kaweesa, 14. Nico Wakiro Wadada, 8. Saidi Kweyune

Scorer - 10. Brian Umony (9’)

Coach - Robert “Bobby” Williamson [Scotland]

ETHIOPIA - 1. Samson Asfaw Worku: 17. Fikru Teferra Lemessa (captain), 20. Moges Tadesse Bogale, 8. Girma Bekele Debele, 4. Yared Zinabu Showaatir, 3. Mehari Mena Medelcho, 6. Gathuoch Panom Yiech, 16. Tilahun Wolde Beyene (2. Chala Deriba Debala), 5. Yussuf Yasin, 19. Robel Tsega, 12. Abraham Abebe Kassaye (9. Eliyas Mamo Gebremariam) Reserves - 18. Dereje Alemu Genet, Gk; 7. Mesfin Kidane, 10. Yanatal Kebede Teklemariam, 11. Abdulkarim Hassen Yigemo

Coach - Seyum Kabede [Ethiopia]

Referee - Mohamed Al Fadil [Sudan]

Assistant ref - Mohamed Idan [Sudan]

Asst ref - Ambrose Hakizimana [Burundi]

Reserve ref - Thiery Nkurunziza [Burundi]

Match commissioner - Elly Mukolwe [Kenya]

Referees’ inspector - Robert Anangwe [Kenya]

* * * * *

2012 CECAFA TUSKER CHALLENGE CUP:

November 24 – December 8

Nelson Mandela National Stadium – Namboole

Pools, with Africa –World rankings

Group ‘A’:

(22 - 86)Uganda

(28 - 102)Ethiopia

(39 - 130)Kenya

(51- 200)South Sudan

Results:

Ethiopia 1-0 South Sudan

Uganda 1-0 Kenya

South Sudan 0-2 Kenya

Uganda 1-0 Ethiopia

Group’ B’:

(29 - 102)Sudan

(38 - 128)Burundi

(41 - 134)Tanzania

(48 - 193)Somalia

Results:

Burundi 5-1 Somalia

Tanzania Mainland 2-0 Sudan

Somalia 0-1 Sudan

Tanzania Mainland 0-1 Burundi

Group ‘C’:

(27 - 101)Malawi

(37 - 122) Rwanda

(47 - 192) Eritrea

(unranked)Zanzibar

Results:

Zanzibar 0-0 Eritrea

Rwanda 2-0 Malawi

* * * * *

(Qualification: Group ‘A’ 1st and 2nd, Group ‘B’ 1st and 2nd, Group ‘C’ 1st and 2nd, plus two best qualifiers from all groups qualify to quarter finals)

RESULTS & FIXTURES:

Saturday, November 24:

1. Ethiopia 1-0 South Sudan, Gp ‘A’

2. Uganda 1-0 Kenya, Gp ‘A’

Sunday, Nov 25:

3. Burundi 5-1 Somalia, Gp ‘B’

4. Tanzania Mainland 2-0 Sudan, Gp ‘B’

Monday, Nov 26:

5. Zanzibar 0-0 Eritrea, Gp ‘C’

6. Rwanda 2-0 Malawi, Gp ‘C’

Tuesday, Nov 27:

7. South Sudan 0-2 Kenya, Gp ‘A’

8. Uganda 1-0 Ethiopia, Gp ‘A’

Wednesday, Nov 28:

9. Somalia 0-1 Sudan, Gp ‘B’

10. Tanzania Mainland 0-1 Burundi, Gp ‘B’

Thursday, Nov 29:

11. Malawi v Eritrea, Gp ‘C’, Namboole, 4pm

12. Rwanda v Zanzibar, Gp ‘C’, Namboole, 6pm

Friday, Nov 30:

13. Kenya v Ethiopia, Gp ‘A’, Namboole, 4pm

14. South Sudan v Uganda, Gp ‘A’, Namboole, 6pm

Sat, December 1:

15. Sudan v Burundi, Gp ‘B’, Namboole, 2pm

16. Somalia v Tanzania Mainland, Gp ‘B’, Nakivubo, 2pm

17. Malawi v Zanzibar, Gp ‘C’, Nakivubo, 4pm

18. Eritrea v Rwanda, Gp ‘C’, Namboole, 4pm

Sun, Dec 2:

REST DAY

QUARTER FINALS:

Mon, Dec 3:

19. C1 v B2, Namboole, 4pm

20. A1 v Best Q2, Namboole, 7pm

Tue, Dec 4:

21. B1 v Best Q1, Namboole, 7pm

22. A2 v C2, Namboole, 7pm

Wed, Dec 5:

REST DAY

SEMI-FINALS:

Thur, Dec 6:

23. Winner 19 v Winner 20, Namboole, 4pm

24. Winner 21 v Winner 22, Namboole, 7pm

Fri, Dec 7:

REST DAY

Sat, Dec 8:

Bronze Medal

25. Loser 23 v Loser 24, Namboole, 4pm

FINAL

26. Winner 23 v Winner 24, Namboole, 6pm







League

Join Us On Facebook

Recent Activity

Poll

Should the Kenya government be obligated to financially assist a KPL club (eg Gor Mahia and Sofapaka next year) to participate in CAF competitions as the country's representatives?

view more